post_content); $meta = strip_shortcodes($post->post_content); $meta = str_replace(array("\n", "\r", "\t"), ' ', $meta); $meta = substr($meta, 0, 160); echo ""; } add_action('wp_head', 'create_meta_desc'); ?>

Prezes zarządu UNIMOT S A. Adam Sikorski PREZESEM ROKU

Częściowo erozja wyniku z tytułu obrotu olejem napędowym została skompensowana dodatkowym wynikiem EBITDA osiągniętym dzięki obrotowi benzyną, biopaliwami i olejem opałowym. Sieć stacji paliw AVIA, zarządzana przez Grupę Unimot, liczy obecnie 102 obiekty, z czego 71 to stacje prowadzone w modelu franczyzowym i 31 to stacje własne. Grupa Unimot przyłączyła do sieci AVIA 25 stacji, w 2022 r. Otworzyliśmy już 17 obiektów i według ostatnich danych POPiHN jest to największy wzrost wśród wszystkich funkcjonujących w Polsce sieci stacji paliw. To dla nas powód do dumy i ogromna motywacja do dalszego rozwoju.

Prognozy i plany ekspansji Asbis w 2024 r. Spółka spodziewa się wzrostu przychodów od II…

Pozwoli to na organizacyjne oddzielenie zarządzania tym segmentem od zarządzania nowym segmentem, który pojawi się w ramach naszej Grupy, czyli magazynowania paliw i tym samym pełnienia roli niezależnego operatora logistycznego. – Handlując paliwami na rynku hurtowym, właściwie żyje się z dnia na dzień. Do 2023 roku, kiedy sieć ma rozrosnąć się do 200 stacji, będzie to już ponad 40 proc. Pierwsza taka stacja działa już w Lublinie, a Adam Sikorski wierzy, że model sprawdzi się też w mniejszych miastach, gdzie stacje paliw mogą pełnić funkcję lokalnych hubów transportowych. W ten sposób antycypuje też spodziewany spadek popytu na paliwa, gdy przyspieszy proces przechodzenia na auta elektryczne.

Za chwilę też będziemy mieć taką sytuację. Mniejszy Orlen przejmie większe PGNiG.

Zdecydowaliśmy, że na bazie tradingu będziemy budować swoją pozycję assetową. U nas do tej pory największym aktywem trwałym była rozlewnia w Zawadzkiem, gdzie posiadamy duże magazyny gazu płynnego LPG. Uznaliśmy, że aktywa logistyczne w postaci baz, pozwolą nam na szybszy rozwój. Do Ukrainy docierają obecnie paliwa głównie z Polski i Rumunii. Na pewno dużym rozczarowaniem jest tu postawa Węgier, które właściwie nie realizują takiej sprzedaży. Nasi sąsiedzi z południa twierdzą, że sami mają braki w zakresie zapasów paliw.

  1. – Poza tym działanie pod szyldem Avia znacząco zmieniło postrzeganie naszej firmy.
  2. To kilka hektarów uzbrojonych gruntów idealnych pod przemysłową działalność.
  3. Jednak w jednej z tych baz być może powstanie większy projekt przemysłowy, choć na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółach.

Dom Development liczy na rekordowy wolumen sprzedaży mieszkań w 2024 r.

Zarówno w Czechowicach, jak i w Jaśle firma pracuje nad zwiększeniem pojemności magazynowych. Jednak w jednej z tych baz być może powstanie większy projekt przemysłowy, choć na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółach. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes Unimotu Adam Sikorski opowiedział WNP.PL o szczegółach strategii, która ma pomóc firmie stać się do 2050 r.

sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA

W ubiegłym roku osobiście podjąłem działania zmierzające do zlokalizowania terminali przeładunkowych na granicy obu państw. Przy czym zakładaliśmy, że to będzie rozwiązanie awaryjne, bo największe dostawy paliw do Ukrainy pochodziły z Rosji i Białorusi. Jednak nawet przy założeniu, że dostawy z Rosji i Białorusi mogą się skończyć, nie brano pod uwagę możliwości wyłączenia terminalu w ukraińskiej Odessie, a to jest ważny węzeł zaopatrzeniowy dotyczący paliw i ropy. Dziś Odessa oraz pozostałe kierunki nie działają i Polska stała się głównym korytarzem dostaw paliw dla Ukrainy.

Częściowo erozja wyniku z tytułu obrotu olejem napędowym została skompensowana dodatkowym wynikiem EBITDA osiągniętym dzięki obrotowi benzyną, biopaliwami i olejem opałowym. Wpłynęło otoczenie rynkowe segmentu oleju napędowego, które cały czas nie umożliwiało osiągania na tym produkcie satysfakcjonujących marż. Krajowe notowania oleju napędowego kształtowały się powyżej poziomów obserwowanych w drugim półroczu 2023 r., to i tak nie zapewniały osiągania zakładanych wyników finansowych.

Media interesują się głównie aktywami strategicznymi, np. Magazynami, ale to był zaledwie drugi poziom naszego zainteresowania. Pierwszym poziomem były bitumeny, asfalty. Mieliśmy dotąd dywizję asfaltową, widzieliśmy, że to duża szansa, mierzyliśmy się z ogromnym rynkiem zbytu asfaltów.

Jeśli chodzi o moją ocenę samej fuzji – pewnie nie jestem jej najlepszym adwokatem, będąc jej uczestnikiem. Zaczęliśmy rozmowę od wojny, która może eskalować. W tym kontekście newralgiczne jest przede wszystkim posiadanie magazynów paliw. Biorąc pod uwagę fakt, że w Ukrainie zostało już zniszczonych dwadzieścia Chiny czerpią korzyści gospodarcze ze swojej polityki COVID-19 takich baz paliw, to fuzja, a w zasadzie jej efekt, jest dużym wyzwaniem. Trzeba na tę fuzję i udział Unimotu spojrzeć trochę inaczej z perspektywy tego konfliktu zbrojnego. Nie mam wrażenia, że dzisiaj dyskusja ukierunkowana jest na to, żeby Polska jako jedyna odrzuciła import węglowodorów z Rosji.

Nie mniejszym wyzwaniem będzie zintegrowanie tych aktywów z Unimotem. Systemy rurociągów produktowych są w Polsce w skali europejskiej niedostatecznie rozwinięte. Popatrzmy na Czechy, w których ta infrastruktura jest odpowiednia dzięki działaniom firmy Cepro, czy Europę Zachodnią gęsto uzbrojoną w rurociągi produktowe. Wpuszczenie produktu do rurociągu w Rotterdamie czy Marsylii i jego przesłanie w inny punkt jest tam bardzo proste.

Pakiet zadziałał błyskawicznie, co przewidział Sikorski. Jednak druga połowa 2018 roku to był już czas generalnych porządków. Wziął się do nich główny udziałowiec, który porzucił fotel szefa rady nadzorczej i przejął stery w firmie. Na załodze – w całej grupie pracę straciło 80 osób (dziś jest w niej 220 pracowników). Wchodząc na rynek z nową marką – AVIA Solar – postanowiliśmy wykorzystać nasze prawie 30-letnie doświadczenie w branży energetycznej. Grupa Unimot jest gwarantem stabilności, co jest silnym atutem, docenianym przez naszych klientów.

Przyjęte założenia programu i rozwiązania sprawdzają się i funkcjonują bez zarzutu. Jednak stale oceniamy jego atrakcyjność i w miarę potrzeby będziemy dokonywać Funt slajdy po DUP mówi że nie zgadza się z obecnym Brexit czynienia odpowiednich modyfikacji. Otrzymujemy sygnały, że akcjonariusze również są zadowoleni z uczestnictwa w UNIMOT Klub+ i doceniają możliwości jakie im oferujemy.

Widzę, że priorytetem są takie działania, które nie zaszkodzą polskiej gospodarce lub wpłyną na nią jak najmniej. Jeśli zapyta mnie Pan czy my jako jedyni wprowadzimy embargo na te produkty, to odpowiem, że dzisiaj zmierza to w innym kierunku. Jest współzałożycielem i obecnie prezesem, stowarzyszenia Polska Grupa Motoryzacyjna.

W roku 2011 został przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki Unimot Express. Jak podkreśla Adam Sikorski, mówiąc o transformacji, wciąż nie mamy pewności, jak paliwowa przyszłość będzie wyglądać. Zmierzamy w kierunku paliw niskoemisyjnych, niskoemisyjnej generacji, ale Dow Jones Industrial Average mired w płytkiej korekcji kiedy to nastąpi, wciąż nie wiadomo; dyskusje o konkretnych datach budzą wiele emocji. Marek Moroz w poprzednich latach pracował m.in. W bankach inwestycyjnych i komercyjnych (SG Warburg, Rabobank, HSBC oraz Citi-Handlowy), a także w PKN ORLEN i w Grupie ENERGA.

Nie udało się, ale poszukiwania nabywcy podobno trwają, głównie na rynkach zagranicznych. „Sytuacja konkurencyjna na rynku po połączeniu największych podmiotów działających w branży paliwowej (Orlenu i Lotosu – red.) w Polsce pogorszyła się od momentu ich połączenia” – tak Circle K wyjaśnia słabsze wyniki. Fuzja pokazuje, że jej warunki narzucone przez KE są trudne, ale jednak one pokazują również, że żyliśmy w Polsce w duopolu paliwowym. Krytykując fuzję o końcowym konsumencie właściwie się u nas nie mówi. Ta fuzja będzie korzystna przede wszystkim dla konsumentów. My przejmujemy gotowe spółki i będziemy mieć czas by je integrować.

Co ciekawe, propozycja zakładała podobno przejęcie przez nabywcę stacji w Polsce w komplecie ze stacjami w Ukrainie, a w grę wchodziło również dorzucenie stacji Amic w państwach bałtyckich. Z publicznych rejestrów wynika, że w roku obrotowym zakończonym 30 kwietnia 2023 r. Circle K miało 8,7 mld zł przychodów (wzrost o 28 proc.) i 32 mln zł zysku operacyjnego (spadek o 73 proc.). Circle K, Moya i Amic – te szyldy stacji paliw wskazał prezes Unimotu i ogłosił, że zmienią właściciela.

Nie mogło być więc tak, że nie ma nas przy stole. Zdaję sobie sprawę, że dla rynku było to pewne zaskoczenie, jeśli chodzi o udział Unimotu w fuzji. Ale ja od początku podchodziłem do tej kwestii w taki sposób, że jest to „być albo nie być” dla Unimotu.

Akcjonariusze by nas pytali o to jak będzie od 2023 r. Wyglądać sytuacja Unimotu, a ja musiałbym odpowiedzieć, że nie wiem. Musielibyśmy czekać i patrzeć jak układa się nowy rynek. Z tej perspektywy nietrudno było nie próbować wziąć udział w tej transakcji.

Działaliśmy w środowisku niespotykanych do tej pory zmian cen paliw, wzmożonego popytu, narastających problemów logistycznych oraz rozszerzanych sankcji na Rosję i Białoruś w ujęciu przedmiotowym i podmiotowym. Jak wielokrotnie wspominałem lubimy dużą zmienność rynku, którą potrafimy umiejętnie wykorzystać. Dla przykładu pojawiło się duże zapotrzebowanie na paliwo ze strony Ukrainy i dzięki naszym wypracowanym łańcuchom dostaw możemy ten popyt zaspokajać. Wykorzystaliśmy każdą pojawiającą się szansę rynkową.